Bakan Soylu, Sınır Ötesi İşbirliği konferansına katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: (2) Avrupa Birliğinin amacı, Orta Doğudan mülteci akınını durdurmak, yaşanan can kayıplarını engellemek, Avrupa ülkelerinin sınırlarında Avrupa medeniyet ilkelerine uymayan görüntüleri engellemek ve terörün Avrupaya sızmasını önlemek ise bunun yolu; Türkiye ile ilişkilerde bağımlı ortaklık değil, eşit ortaklık fikrine kendini alıştırmaktan geçmektedir Türkiye uluslararası iş birliği noktasında gereken her adımı atmaya gayret etmiştir. Avrupanın yükü bizimki kadar ağır değildir Türkiye hem kendisi için hem dünya için ağır bir sorumluluk yüklenmiştir. Bundan gocunuyor değiliz. Biz sadece bu sorumlulukta Avrupanın bütün medeniyet değerleriyle beraber yanımızda olmasını istiyoruz

Bakan Soylu, Sınır Ötesi İşbirliği konferansına katıldı

EDİRNE (AA) İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, "Avrupa Birliği'nin amacı, Orta Doğu'dan mülteci akınını durdurmak, yaşanan can kayıplarını engellemek, Avrupa ülkelerinin sınırlarında Avrupa medeniyet ilkelerine uymayan görüntüleri engellemek ve terörün Avrupa'ya sızmasını önlemek ise bunun yolu; Türkiye ile ilişkilerde bağımlı ortaklık değil, eşit ortaklık fikrine kendini alıştırmaktan geçmektedir." dedi.

Bakan Soylu, kentteki bir otelde düzenlenen ve AB ülkeleri büyükelçilerinin katıldığı "Sınır Ötesi İşbirliği Konferansı"nda yaptığı konuşmada, AB kaynaklı fonlardan etkin olarak yararlanıldığını söyledi.

Organize suçlarla mücadele, temel haklar, sivil toplum, göç ve iltica, entegre sınır yönetimi, kamu yönetimi reformu ve iyi yönetişim alanlarında AB projelerinin uygulandığını belirten Soylu, "Ama şunu söyleyeyim; biz kendi tedbirlerimizi alırken ortaya koyduğumuz maliyetler, bunların katbekat üstünde. Sadece İran tarafından 'düzensiz göç gelmesin' diye yaptığımız sınır duvarları ve entegre sınır yönetiminin maliyeti, bütün bu saydıklarımın katbekat üstündedir. Hadi bırakın Hatay sınırında yaptığımız duvarları, şimdi Hakkari sınırında yapacağımız duvarları ve entegre sınır yönetimini, bizim aldığımız tedbirler, bizim aldığımız ve oluşturduğumuz maliyetler, bunların çok katbekat üzerindedir." diye konuştu.

Bakanlığın merkez birimleri ve bağlı kuruluşları tarafından bugüne kadar toplam bütçesi 348 milyon avro olan 53 proje tamamlandığını aktaran Soylu, şunları kaydetti:

"Toplam bütçesi 165 milyon avro olan 13 projenin uygulaması devam etmektedir. Ayrıca toplam bütçesi 298 milyon avro olan 28 projenin ihale süreçleri ise devam etmektedir. Genel olarak ise TürkiyeAB mali iş birliği kapsamında Bakanlığımıza ait toplam 94 proje finanse edilmiş olup bu projelerin bütçelerinin toplamı 811 milyon avrodur.

Yine Frontex ile 2012 yılında bir mutabakat zabtı, 20142016 yılları arasında da bir iş birliği anlaşması imzalanmıştır. Halen 20182020 arasını kapsayacak yeni bir iş birliği planı çerçevesinde görüşmelerimiz sürmektedir. Ayrıca AB'nin sığınmacı mali imkanı mekanizması çerçevesinde taahhüt ettiği ilk 3 milyar avroluk dilimden 1,93 milyar avro ülkemize aktarılmış, AB komisyonu ikinci 3 milyar avroya yönelik çalışmaları başlatmıştır."

"AB tarafı sürekli bir şeyleri eksik yapıyor"

Türkiye'nin, AB sınır komşuları arasında göçü yönetmek ve düzensiz göçle mücadele etme anlamında bir iş birliği ve gayreti olduğuna işaret eden Soylu, "Bunu inkar edemeyiz. Ancak bir noktada sürekli tıkanıyoruz. AB tarafı sürekli bir şeyleri eksik yapıyor. Bakın Türkiye, vatandaşlarına Schengen Vizesi uygulanan tek aday ülkedir. Geri kabul anlaşmasının bir bölümünün uygulanmasıyla, biraz önce ifade ettiğim günlük ortalama geçiş rakamlarını yakaladık. Ancak yasal göçün teşvik edilerek, düzensiz göçün önlemesi amacıyla tasarlanan Gönüllü İnsani Kabul Programı da 18 Mart mutabakatının önemli bir unsuru. Bu programın da bir an önce işler hale getirilmesini bekliyoruz.

2016 yılının ilk yarısında, başta Bakanlığımız olmak üzere ilgili tüm kamu kurumlarının yoğun çalışmalarıyla vize serbestisi yol haritasında yer alan 72 kriterin 65'ini yerine getirdik. Bizim ülkemizde bir söz vardır 'Maksat üzüm yemek mi, bağcıyı dövmek mi?', diye. Avrupa Birliği'nin amacı; Orta Doğu'dan mülteci akınını durdurmak, yaşanan can kayıplarını engellemek, Avrupa ülkelerinin sınırlarında Avrupa medeniyet ilkelerine uymayan görüntüleri engellemek ve terörün Avrupa'ya sızmasını önlemek ise bunun yolu; Türkiye ile ilişkilerde bağımlı ortaklık değil, eşit ortaklık fikrine kendini alıştırmaktan geçmektedir. Politikalarımız birbirimizle örtüşmeyebilir. Anlayışımız birbirimizle örtüşmeyebilir ama ortak menfaatlerde, insani kriterlerde buluşmanın yolu mutlaka vardır. Türkiye yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi uluslararası iş birliği noktasında gereken her adımı atmaya gayret etmiştir. Avrupa'nın yükü bizimki kadar ağır değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Az bir yatırımla ciddi bir getiri elde edilebileceğine dikkate çeken Soylu, "Bu meseleye bir siyasi güç savaşı olarak bakmamak gerekir. Masum insanlardan korkmamıza gerek yoktur. Bir insan yemek için bir ağız getirir ama aynı zamanda çalışmak için iki de kol getirir. Bizim anlayışımız, insana inanan bir anlayıştır. Türkiye hem kendisi için hem dünya için ağır bir sorumluluk yüklenmiştir. Bundan gocunuyor değiliz. Biz sadece bu sorumlulukta Avrupa'nın bütün medeniyet değerleriyle beraber yanımızda olmasını istiyoruz." diyerek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda basına kapalı ikili görüşmeler gerçekleşti.

Konferansa, Bulgaristan İçişleri Bakanı Valentin Radev, Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, AB Dönem Başkanı Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Avrupa sınır koruma ajansı Frontex'in Direktör Yardımcısı Berndt Körner, AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile misyon şefleri ve AK Parti Edirne İl Başkanı Nesim İba da katıldı.

(Bitti)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık