Japon dansçılara Romanlardan tam not
Japonya, Amerika, Avustralya, İngiltere, İsrail ve Hollanda’dan Edirne’ye gelen 16 kişilik dans grubunun gösterisine Romanlar tam not verdi.

Roman kültürünü ve Roman halk oyunlarını incelemek için Türkiye’ye gelen ‘İstanbul Oryantal’ isimli grup, Edirne’de, Hıdırellez Şenlikleri’ne katıldı. Japonya, Amerika, Avustralya, İngiltere ve Hollanda olmak üzere 6 farklı ülke vatandaşlarından oluşan 16 kişilik grubun dans gösterilerini, Roman kadınlar ve katılımcılar ilgiyle izledi.

Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde bulunan Mustafa Necati İlkokulu’nda düzenlenen Hıdırellez Şenlikleri’nde, bir dizi gösteriler gerçekleştirildi. İlk gösteriyi okulun öğrencilerinden oluşan ritim grubu yaptı ve ardından da minik öğrencilerin halk oyunları ile gösteriler devam etti. Kutlamaların son bölümünde ise sahneye Japonya başta olmak üzere 6 farklı ülkeden gelen yabancı dansçılar çıktı. Kendilerine ‘İstanbul Oryantal’ diyen ve Roman kültürünü ve roman halk oyunlarını incelemek için Türkiye’de bulunan grubun 9/8’lik kıvrak dans figürlerini roman kadınlar ilgiyle izledi.

“HOŞUMUZA GİTTİ”

Etkinliklerle ilgili açıklama yapan Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, “Miladi Takvime göre bugün yazın ilk günü. Yani bolluğun bereketin başladığı gün, bugün Hıdırellez. Yani Hızır aleyselam ile İlyas aleyselamın birleştiği gün. Bugün mutluluk günüdür. Dolayısıyla bu manada yabancı misafirlerimizin gösterileri çok hoşuma gitti. Bir Japon’un bir Amerikalının, bir Avustralyalının Türk ritimlerini oynaması, Türk ritüellerini göstermesi şahsen benim çok hoşuma gitti. Umarım bunları Türkiye’nin dışındaki yerlerde de gösterirler” dedi.

CEP TELEFONLARI İLE KAYIT YAPTILAR

Bu arada Yabancı turistlerin roman danslarını ilgiyle izleyen Romanlar cep telefonları ile kayıt yaptı.


Bunlarıda görmek isteyebilirsin!